DUC IN ALTUM!

VIAC PRE ETX 70

 

     Pri potulkách svetom internetu som narazil na jednej amatérskej astronomickej stránke na zaujímavé riešenie pripojenia fotoaparátu k MEADE ETX 70 AT.

Tak som sa nechal inšpirovať a vyskúšal som tento spôsob prichytenia. Hlavná myšlienka je v tom, že sa na prichytenie fotografického prístroja použije starý, nefunkčný okulár.

      Osobne som použil rozobratý okulár (pôvodne 4mm), ktorý bol ako príslušenstvo k Bresser Visiomar. Z okuláru sú vymontované šošovky. Ich držiak som pôvodne chcel odstrániť, ale po vyskúšaní s ním som ho ponechal - umožní pohodlnejšie ovládanie spojovacej skutky.

Celá zostava sa teda vyzerá nasledovne: okulár (prázdny :) , podložka z koženky (aby spoj lepšie držal a nepoškodil sa spodok fotoaparátu), spojovacia skrutka (príslušenstvo k ETX) a tvrdá podložka (aby sa nepoškodil okulár pri doťahovaní skrutky).

Takto vyzerá zozstava ešte pred prichytením k fotoaparátu.

S odstránenou kovovou časťou priskrutkujeme vrchnú časť okuláru k telu fotografického prístroja.

Po citlivom, ale pevnom dotiahnutí skrutky namontujeme aj spodnú, kovovú časť.

Takto máme zostavu pripravenú na pripojenie k ďalekohľadu.

Takto pripravený fotoaparát zasunieme na miesto vrchného držiaka okuláru a môže sa začať s fotením. Pokiaľ chceme súbežne využívať aj ďalekohľad, musíme pripojiť k primárnemu ohnisku Amiciho prizmu.

 Samozrejme, objekty blízko zenitu takto nemôžeme pozorovať. V naších zemepisných šírkach však môžeme tento problém vyriešiť paralaktickou podložkou pod MEADE ETX 70 AD a statív.

      O tom si však podrobnejšie povieme v nasledujúcom pokračovaní!

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.