DUC IN ALTUM!

AKO ZAČAŤ?

Vizuálne pozorovania 

     S astronómiou je to ako s meditáciiou: meditovať sa nedá naučiť, len keď začnete meditovať. Podobne aj astronómia: najlepšie je s ňou začať prakticky. Jednoducho vyhľadajme pokojné, tmavé  miesto, kde nás nebudú rušiť svetlá mesta a zahľaďme sa na nočnú oblohu. Keď som bol malým chlapcom, rád som si v teplé letné večery ľahol na lavičku pred našim domom, a jednoducho som sa kochal tým pohľadom na nebeskú klembu, plnú hviezd. Myslím, že tu môžeme hľadať korene astronómie. Aj naši predkovia, hoci nemali vyspelé ďalekohľady, aké máme dnes, vedeli pozorovať a obdivovať krásu nočnej oblohy.

     Čo by sme teda na úvod mohli pozorovať?  Podľa zásady: Všetko, čo nepoznám! Jasná nočná obloha je úžasné divadlo, kde sa občas dejú nevídané udalosti a úkazy. Napr. prelet meteoru, samotný zdanlivý pohyb hviezd na oblohe, východy a západy súhvezdí, jasných hviezd, jasné planéty na oblohe, občas nejaká tá kométa, - toto všetko je vidieťaj voľným okom! V dnešnej dobe sú veľkým zážitkom aj prelety umelých vesmírnych telies - medznárodná vesmírna stanica ISS, záblesky sond IRIDIUM a pod.

     V prvom rade by sme sa mali oboznámiť s jednotlivými súhvezdiami, aby sme sa mohli na oblohe orientovať. Hviezdna obloha pre laika vyzerá ako neprehľadný les, v ktorom sa nedá vôbec vyznať... Ale keď to s astronómiou myslíme vážne, mali by sme sa postupne oboznamovať so súhvezdiami. Časom potom zistíme, že aj na oblohe sa dá "pohybovať" celkom ako doma.

Odporúčam zaobstarať si mapku hviezdnej oblohy, najlepšie otáčavú, kde si vieme nastaviť aktuálny výrez, ktorý je vidieť v danú dobu a čase na oblohe.

Ďalej budeme potrebovať svietidlo, ktoré svieti červeným, neoslnivým svetlom. Mne úplne vyhovuje červené LED svietidlo, určené na bycikle.  Ešte lepšia je LED čelovka, kde sa dá zvoliť aj červená farba. Je to potrebné preto, lebo naše oko je na červené svetlo menej citlivé, teda nás nebude v noci oslňovať.

Ešte na úvod niekoľko definícií, s ktorými sa môžeme v literatúre stretnúť:

Horizont - rovina, ktorá je kolmá na sprievodič zenit - nadir, a pretína túto myslenú úsečku v polovici

Zenit - bod, v ktorom zvislá priamka na horizont pretína myslenú nebeskú klembu (volá sa aj nadhlavník)

Severný nebeský pól - bod, v ktorom predĺžená zemská os pretína oblohu. V jej blízkosti sa nachádza hviezda Polárka.

Výška - vzdialenosť hviezdy od matematického horizontu, meraná v stupňoch

Azimut - je oblúk matematického horizontu od južného bodu po vertikál prechádzajúci hviezdou. Meria sa v uhloch, v smere od juhu na západ.

Toto sú základné pojmy pre orientáciu v horizontálnej súradnicovej sústave. O ekvatoriálnej (rovníkovej) sústave si povieme neskôr.

POKRAČUJ V MENU ------>

 

 

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.