DUC IN ALTUM!

UŽITOČNÁ POMôCKA

 

     Keď mi (po veeeľmi dlhom čase..) doslúžilo moje prvé multifunkčnné zariadenie, nechcel som ho len tak vyhodiť medzi šrot. Jednak som veľmi presne vedel, že obsahuje veľa "pokladov", ktoré ešte môžem zúžitkovať (napr. kvalitné elektromotory, šnekové prevody, ozubené kolesá, eletroniku a pod.), jednak som mal s ním ešte ďalšie plány... :) 

Tak som sa pustil do práce, zariadenie pekne rozobral a vyčistil, lebo vo vnútri bolo veru poriadne "farebné" od atramentu! Po vymontovaní elektroniky a mechanických častí som celý skelet osprchoval teplou vodou a s použitím saponátu potom vyzeral ako nový!

Postupne som ho rozložil na hlavné časti, ktoré som neskôr potreboval: kryt, presklenú vrchnú časť a prázdnu spodnú časť, aj s dvierkami.

Možno už tušíte, aké "záľudné" úmysli som mal so zostávajúcou časťou...:)

     Pod vrchným sklom, zhruba o veľkosti A4 som vyrezal otvor, do ktorého bude neskôr vlepená biela odrazová plocha.

Hranatú "parabolu" som zlepil z lesklého, kriedového papiera, ktorý je potom prilepený pri okrajoch ku kostre zariadenia.

Na  predný panel som umiestnil hlavný vypýnač, do vnútra som umiestnil prepínač bieleho/červeného svetla.

No a takto vyzerá hotové "dielo" - pomôcka na prezeranie astronomických máp v noci, počas pozorovaní. Mapa je pekne, rovnomerne osvetlená nerušivým, rozptýleným svetlom. Pre prípad, že astro-stolík chcem používať aj počas fotenia, plánujem doplniť vedľa žiarovky červené LED-ky. Musím však kúpiť vysoko svietivé, pretože som vyskúšal bežné, ale tie nedávali dostatok svetla.

Musím ešte vyriešiť prichytenie položeného listu, lebo bezvetrie býva len ojedinele ;)

Na napájanie som teraz použil 4,5V plochú batériu, ale plánujem využiť zariadenie aj ako "Power tank", vložením 12V 7Ah gélového akumulátora.

Pre ďalšie vylepšenia a skúsenosti z pozorovaní   To be continued.... :)

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.