DUC IN ALTUM!

Kniha návštev

Dátum
Vložil
Titulok

Poďakovanie

Ďakujem za podnetné, obohacujúce čítanie.

Dátum
Vložil
Titulok

????????????

Túto stránku robíš v starej verzíí webnodu???

Dátum
Vložil
Titulok

Krása

Veľmi pekná web stránka keď som si prečítal niektoré články zistil som že k pozorovaniu mi nestačí len ďalekohľad. Taktiež som obohatil svoje vedomosti vďaka článkom v sekcii Kozmológia.

Ďakujem.

Dátum
Vložil
Titulok

Svet v blizkosti absolutnej nuly

Mily pan kolega,
so zaujmom som si prezrel Vasu webstranku a precital som si aj Vase komentare ku jednotlivym titulom.
Potesilo ma, ze ste si vsimol moju knizku Svet v blizkosti absolutnej nuly. Ked som bol ostatny raz v Bratislave a v Kosiciach, chcel som si ju kupit, pretoze mi zostal uz len jeden exemplar a viaceri moji byvali spoluziaci ci uz zo zakladnej ci strednej skoly ju chceli odo mna ako darcek na pamiatku! Prosim Vas, poradte mi, v ktorom knihkupectve by som si ju mohol objednat.
V suvislosti s kozmologiou a otazkou o dark matter dovolujem si Vas informovat , ze som na Univerzite v Berne vybudoval velmi citlivy detektor pre castice dark matter - wimp-y. Jeho konstrukcia je opisana v jednej z publikacii na mojej webstranke s nazvom " The Bern Cryogenic Detector System for dark matter search " , uverejnenej v Nuclear Instruments and Methods in Physics Research A 547(2005)359-367:

https://sites.google.com/site/stefanjanoseng.

Slovenska a anglicka verzia mojej webstranky nie su identicke, lebo na slovensku stranku som umiestnil aj viacero mojich clankov a fejtonov publikovanych v Novom slove. Väcsinou sa tykaju vedeckej vychovy, vedeckej moralky a urovne vedy na Slovensku.

V suvislosti s otazkou vzniku zivota na Zemi mam na mojej webstranke clanok " Zivot bude vzdy zazrakom "., v ktorom diskutujem viacere otazky , ktore spominate aj Vy na Vasej webstranke.
V ostatnom obdobi, po mojom odchode do penzie, podielam sa na vyvoji detektorov s kvapalnym argonom pre detekciu neutrin. Niektore prace z tejto oblasti najdete taktiez na mojej webstranke.

Na nadväznost na moje dve knihy " Fyzika nizkych teplot ", ALFA Bratislava 1980, a " Svet v blizkosti absolutnej nuly ",ALFA Bratislava 1989, Edicia gama , napisal som niekolko novych kapitol o supratekutom heliu4. Na mojej webstranke su pod nazvom " Vybrane kapitoly z fyziky nizkych teplot ". Jedna sa v prvom rade o najnovsie experimenty so supratekutym heliom4 , ci uz kvantove odparovanie, resp. kvantovu turbulenciu. Na Youtube pod nazvom " Solid Argon " najdete taktiez nase dve videa a dufam, ze sa na nich pobavite ! Obidve videa su aj na mojej webstranke.

Prajem Vam vela peknych chvil a radosti pri Vasich astronomickych pozorovaniach.

Srdecne pozdravuje

Stefan Janos

Prof.Stefan Janos
Albert Einstein Center for Fundamental Physics
Laboratory for High Energy Physics
University of Bern

Mail : stefan.janos@lhep.unibe.ch
stevojanos@gmail.com

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Svet v blizkosti absolutnej nuly

Dobrý deň, pán profesor Jánoš!

Veľmi som sa potešil Vášmu príspevku v knihe návštev a zároveň sa Vám musím taktiež ospravedlniť za neskorú odpoveď. Keď sa niekedy pozriem, či tam nie je nový príspevok, a nič sa nezmenilo, tak niekedy veru prejde aj trochu viac času, keď tam zavítam.

O to viac ma potešilo, že som tu našiel príspevok od Vás - vedca z takej oblasti vedy, ktorá sa zaoberá samými hranicami poznania. Vždy sa mi rozbúši srdce, keď sa čo i len na chvíľu dá priblížiť k hraniciam poznania. Či už sú to hlbiny Vesmíru, alebo hlbočiny mikrosveta - je to vždy pocit, akoby sa človek ocitol na okraji hlbokej priepasti. Pri čítaní Vašej knihy (V blízkosti absolútnej nuly) som už vtedy (1989) mal tento pocit. Príroda akoby si urputne bránila svoje tajomstvá, ukryté či už v hlbinách času pri vzniku Vesmíru ( pred Planckovým časom), resp. v blízkosti absolútnej nuly, v oblasti tepla.

Aby som sa ale vrátil k Vašej otázke, ohľadom kúpy tejto knihy, tak veru dnes neviem, kde by sa dala zohnať - ja som ju kupoval ešte v predajni vydavateľstva Alfa v Bratislave, keď som končil štúdiá na VŠ, v roku 1989.

Veľmi ma zaujala aj Vaša veta o prístrojoch na detekciu neutrín kvapalným argónom. Doteraz som mal informácie len o detektoroch so superčistou vodou v hlbokom podzemí, resp. Ice cube na Antarktíde. Sú už aj nejaké výsledky?

Tak isto by ma zaujímal aj Váš názor na experimenty, ktoré vraj preukázali nadsvetelnú rýchlosť neutrín.

Keby ste to nepovažovali za otravovanie, poslal by som Vám svoje otázky aj formou e-mailu.

Aj dovtedy Vám veľmi pekne ďakujem za príspevok a kiež by bolo veľa takých hodnotných webových stránok, ako je tá Vaša!

S úctou,
Bandi
Dátum
Vložil
Titulok

Poďakovanie

Veeeľmi pekne ďakujem za tieto užitočné informácie. Stránka je krásna. :)

Dátum
Vložil
Titulok

Veľmi pekná stránka

Dobrý deň,
Chcem Vám touto cestou vyjadriť vďaku za veľmi užitočné informácie pre mňa ako budúceho amatérskeho hvezdára. Dlhé roky uvažujem či sa pustiť hlbšie alebo zostať na mieste s ,,poľovníckym,, ďalekohľadom. Po zhliadnutí tejto stránky, sa opäť raz približujem k zadováženiu si sofistikovanejšieho zariadenia.
A mám na vás aj jednu konkrétnu otázku.
Pozeral som si vašu galériu a bol som úprimne prekvapený fotografiou planéty (vyzeral ako Jupiter ale možno sa mýlim). To je skutočne tak zložité odfotiť aj pomerne blízky objekt vo vyššej kvalite? Ďakujem za odpoveď a hlavne prajem všetko naj Vám a aj tomuto Vášmu projektu.

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Veľmi pekná stránka

Zdravím Jaro!

Najprv sa Vám chcem ospravedlniť za neskorú odpoveď. Posledný príspevok v knihe návštev bol pomerne dávno, tak som sem chodil čoraz zriedkavejšie... :)

Ďakujem za povzbudenie, budem sa aj naďalej snažiť prinášať užitočné informácie pre amatérskych astronómov.

K Vašej otázke: Áno, je to Jupiter na tej snímke. Napriek tomu, že po Mesiaci je to niekedy najjasnejší objekt na nočnej oblohe, na prvý krát sa mi samozrejme nevydaril v najlepšej kvalite. Považujte to za moje začiatky... :)

Samozrejme dnes už je mnoho možností, ako aj s jednoduchým, a nie príliš nákladným vybavením vyhotoviť pekné snímky planét Slnečnej sústavy. Sú v podstate dve možnosti:
- buď presné navádzanie počas dlhej expozície (čo je samozrejme aj technicky náročnejšie), alebo...
- zhotoviť viac snímkov s krátkou expozíciou a poskladať ich v nejakom astronomickom programe pre skladanie fotografií (napr. REGISTAX).

Výsledky sú potom prekvapivo pekné. Môžem Vám odporučiť stránky kolegov amatérskych astronómov, napr.: https://astrocaribic.wbs.cz/Galerie.html , kde sú prekrásne snímky i animácie planéty Jupiter získané webovou kamerou.

Dúfam, že vám informácie pomohli. Prajem veľa úspechov pri objavovaní hviezdnej oblohy!

S pozdravom,
Bandi

Dátum
Vložil
Titulok

Meteorit

Dobrý deň, som geológ a venujem sa meteoritom. Mal by som záujem sa s Vami skontaktovať ohľadom Vami vystavených fotiek meteoritu (?). Robím katalóg slovenských metoritov - ptreo ten kontakt. Na ústave mám možnosť aj chemickej identifikácie.
s pozdravom
RNDr.Milan Gargulák,CSc.
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava
milan.gargulak@geology.sk

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Meteorit

Dobrý deň!

Ďakujem Vám za prejavený záujem! Veľmi rád by som si nechal prevriť pravosť skutočným odborníkom.
Poslal som Vám e-mail.

S pozdravom,
Bandi

1 | 2 >>

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.