DUC IN ALTUM!

MIESTO

   Okrem ďalekohľadu je veľmi dôležitou podmienkou pozorovania aj stanovisko. Výberu vhodného miesta venujme dostatočnú pozornosť a čas. Údaje o svetelnom znečistení v danej lokalite vieme zistiť zo satelitných záberov, z Internetu. Dôležité je, aby sme boli čím ďalej od mestského pouličného osvetlenia. Ja za tmavou oblohou cestujem zakaždým asi 15 km mimo mesta. Miesto by malo mať neobmedzený výhľad na oblohu, ďaleko od vysokých budov a stromov. Samozrejme niektoré objekty sú viditeľné aj z veľkomesta, pokiaľ sú na to vhodné podmienky (veľmi čistý vzduch, po prechode studeného frontu).

   V zimnom období je výhodou spevnený povrch, ktorý vieme očistiť od prípadného snehu, alebo blata.

Pokiaľ pozorujeme z vlastnej záhrady, alebo dvora, pozor pri výsadbe stromov, alebo živého plotu. Za pár rokov môžeme mať po výhľade na oblohu...

Ideálne je, ak má niekto možnosť postaviť si vlastnú pozorovateľňu - či už pozorovací domček s odsuvnou strechou, alebo priamo malú hvezdárničku. Ja zatiaľ iba snívam...

Keď v blízkosti pozorovacieho miesta máme elektrinu - je o problém menej. Hlavne v zimnom období je životnosť batérií a akumulátorov dosť obmedzená - tu je výhodou sieťový adaptér, resp nabíjačka.

Po mnohých pokusoch a skúšaní som zostal pri nabíjateľných akumulároch  NiMH a olovených gélových akumulátoroch, ktoré využívam krátkodobo aj pre menič 12V/230V, prípadne na využitie teplovzdušného ventilátora na 12V v boji proti oroseniu. V tuhých mrazoch niekedy poteší aj trošku tepla - využívam vykurovaciu podložku na sedadlá v automobiloch - vo verzii na chrbte, pod kabátom.. :-) !

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.