DUC IN ALTUM!

PRVÝ ĎALEKOHĽAD

     Pokiaľ si niekto myslí, že na pozorovanie hviezdnej oblohy potrebuje hneď veľmi drahý prístroj - je na omyle. Začínať hneď zložitým, drahým prístrojom, ktorý ani nevieme ešte plne využiť - vedie obyčajne ku sklamaniu. Mali by sme aj sami prejsť úžasnú cestu objavovania, ako ju prešli naši predkovia. Tento jubilejný rok sa často spomína Galileiho prvý hvezdársky ďalekohľad. Bol to malý refraktor, zväčšujúci zhruba 6x. Hociktorý dnešný bežný triéder ho predčí vo všetkých parametroch! A predsa... Aj s týmto ďalekohľadom Galilei urobil úžasnné objavy! O čo viac by sme si mali vážiť akýkoľvek základný astronomický ďalekohľad. Prejsť od menej výkonného ďalekohľadu k výkonnejšiemu má len vtedy zmysel, pokiaľ sme už využili všetky danosti toho predchádzajúceho.

     Takže akú radu by som dal na začiatok? Pozorujme tým, čo práve máme k dispozícii!  Pokiaľ je to rodinný triéder, pozorujme ním! Ak už vlastníme základný astronomický ďalekohľad - využime ho naplno! Ale úplne fantastickým zážitkom je pozorovať vlastoručne vyrobeným ďalkohľadom! Ja som to zažil na samom začiatku svojich pozorovaní - vyrobil som si "brejláka". Pre mladšiu generáciu uvádzam, že sa jedná o ďalkohľad vyrobený zo šošoviek, určených pre okuliare (odtiaľ názov z českého: brejle - okuliare). Jeho konštrukcia je veľmi jednoduchá: pozostáva zo spojky +2 D a rozptylky -10 D. Šošovky bežne dostaneme kúpiť v optike, kde nám upravia aj ich priemer, pokiaľ to vyžadujeme.

 

     Dnes sú však dostupné aj pomerne kvalitné astronomické ďalkohľady, určené začínajúcim astronómom. Ich cena je už taktiež dostupná. Pre výber jednoduchá rada: čím menej plastu - tým lepšie. Čím viac kovu a skutočného skla - tým lepšie. Vyššia hmotnosť nám v orientácii môže pomôcť :-) !

Spomínam si na svoj prvý "ozajstný" astronomický ďalekohľad, ktorý vyrábala MEOPTA, a volal sa AD800. Bol to malý refraktor, veľmi jednoduchej konštrukcie - ale mal jednu výhodu: kvalita jeho komponentov bola špičková! Objektív pracoval na samej hranici možností rozlíšenia, farebnej vernosti. A hlavne - všetky podstatné súčiastky boli kovové! Vrátane okulárov. Takže pozorovať napr. Slnko projekčnou metódou nebol žiadny problém. Tu hneď uvediem upozornenie: NIKDY SA NEPOZERAJME ĎALEKOHĽADOM PRIAMO DO SLNKA! HROZÍ TRVALÉ POŠKODENIE ZRAKU, ALEBO OSLEPNUTIE!

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.