ORIENTÁCIA NA OBLOHE
Pre rýchle zorientovanie sa na oblohe potrebujeme aspoň jeden známy, pevný bod. Tým, na severnej pologuli býva súhvezdie Veľký voz, ktoré je cirkumpolárne, t.j. v našich zemepisných šírkach nikdy nezapadá.
Nájdeme ho jednoducho tak, že sa otočíme smerom na sever (je to presne na opačnej strene, kde sa vo dne nachádza Slnko na pravé poludnie podľa SEČ, alebo 13.00 SELČ). Vplyvom rotácie Zeme nemusí byť práve v tejto polohe, ale vždy bude na oblohe. Myslenou čiarou spojme dve zadné jasné hviezdy voza, a po nanesení zhruba päťnásobku ich vzájomnej vzdialenosti nájdeme Polárku. Polárka je zároveň hviezdou súhvezdia Malý voz - je na konci oja. Takto sme už spoznali hneď dve súhvezdia.
Keď budeme pokladať Polárku za stred, tak zhruba obproti Malému vozu nájdeme súhvezdie Kasiopeja. Je známe svojím tvarom, ktoré pripomína trochu horizontálne natiahnuté písmeno W. Pod Kasiopejou sa nachádza nevýrazné súhvezdie Androméda, ktoré je však známe galaxiou M31, ktoré je viditeľné aj voľným okom. Bude sa nám javiť ako hmlistý obláčik, na konci výbežku, ktorý smeruje zhruba k Polárke. Je to veľký zážitok vidieť galaxiu, ktorá je zároveň najvzdialenejším objektom, viditeľný voľným okom (vzdialenosť zhruba 2,25 mil.svetelných rokov).
Z cirkumpolárnych, nezapadajúcich súhvezdí môžeme takto ešte pozorovať Draka, Cefea a Žirafu. Rozhodne si nenechajme ujsť krásne súhvezdie Herkules, v ktorom nájdeme guľovú hviezdokopu M13, taktiež viditeľnú aj voľným okom. Zo zimných súhvezdí odporúčam nájsť Orión, ktorý je jedným z najkrajších súhvezdí - s difúznou hmlovinou M42, podobne Býka s otvorenými hviezdokopami Plejády a Hyády.
Takto postupne môžeme spoznávať súhvezdie po súhvezdí. Vždy sa zamerajme na tie, ktoré sú práve viditeľné v danom ročnom období. Na pozorovanie sa pripravme už doma. Sú k dispozícii aj voľne šíriteľné softvéry, kde je možnosť presne si zvoliť hodinu, stanovisko na pozorovanie a spoznať tú časť oblohy, ktorá bude práve v ten deň viditeľná. Pred pozorovaním si naštudujme čo najviac o objektoch, ktoré chceme spoznať. Úplne ináč sa pozeráme na hmlisý obláčik, keď o ňom vieme, že je napr. superobria galaxia, veľmi podobná našej Mliečnej ceste.
Založte si astronomický denník pozorovaní, kde budete systematicky zaznamenávať svoje pozorovania, prípadne sa na ne pripraviť poznámkami, mapkami okolia objektu. Mne sa osvedčil formát A5 v tvrdom obale. Nezaberá veľa miesta a je stále pri ruke.
Prajem veľa jasných nocí a pekné zážitky pri pozorovaní vlastnými očami!