DUC IN ALTUM!

Kniha návštev

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Svet v blizkosti absolutnej nuly

Dobrý deň, pán profesor Jánoš!

Veľmi som sa potešil Vášmu príspevku v knihe návštev a zároveň sa Vám musím taktiež ospravedlniť za neskorú odpoveď. Keď sa niekedy pozriem, či tam nie je nový príspevok, a nič sa nezmenilo, tak niekedy veru prejde aj trochu viac času, keď tam zavítam.

O to viac ma potešilo, že som tu našiel príspevok od Vás - vedca z takej oblasti vedy, ktorá sa zaoberá samými hranicami poznania. Vždy sa mi rozbúši srdce, keď sa čo i len na chvíľu dá priblížiť k hraniciam poznania. Či už sú to hlbiny Vesmíru, alebo hlbočiny mikrosveta - je to vždy pocit, akoby sa človek ocitol na okraji hlbokej priepasti. Pri čítaní Vašej knihy (V blízkosti absolútnej nuly) som už vtedy (1989) mal tento pocit. Príroda akoby si urputne bránila svoje tajomstvá, ukryté či už v hlbinách času pri vzniku Vesmíru ( pred Planckovým časom), resp. v blízkosti absolútnej nuly, v oblasti tepla.

Aby som sa ale vrátil k Vašej otázke, ohľadom kúpy tejto knihy, tak veru dnes neviem, kde by sa dala zohnať - ja som ju kupoval ešte v predajni vydavateľstva Alfa v Bratislave, keď som končil štúdiá na VŠ, v roku 1989.

Veľmi ma zaujala aj Vaša veta o prístrojoch na detekciu neutrín kvapalným argónom. Doteraz som mal informácie len o detektoroch so superčistou vodou v hlbokom podzemí, resp. Ice cube na Antarktíde. Sú už aj nejaké výsledky?

Tak isto by ma zaujímal aj Váš názor na experimenty, ktoré vraj preukázali nadsvetelnú rýchlosť neutrín.

Keby ste to nepovažovali za otravovanie, poslal by som Vám svoje otázky aj formou e-mailu.

Aj dovtedy Vám veľmi pekne ďakujem za príspevok a kiež by bolo veľa takých hodnotných webových stránok, ako je tá Vaša!

S úctou,
Bandi
Späť na diskusiu

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.