DUC IN ALTUM!

Vitajte na stránke o astronómii a kozmológii

     Kto z nás nepozná ten pocit, keď sa ocitneme pod jasnou, hviezdami žiariacou nočnou oblohou...

Cítime zároveň ohromnú veľkosť Vesmíru i svoju maličkosť v ňom...

Vesmír je úžasným prostriedkom na to, aby si človek uvedomil svoju nepatrnosť i veľkosť zároveň. Pretože prázdny vesmír, vesmír bez ľudí nemá zmysel...

Mňa úžasná krása a veľkosť vesmíru podmanili už od detstva. Aj túto stránku zakladám nielen preto, že rok 2009 je medzinárodným rokom astronómie, ale aj preto, že je trochu aj mojím jubileom: 35 rokov mojej amatérskej astronómie! 

Prajem aj Vám pekné zážitky pod hviezdnym nebom a dúfam, že aj tieto stránky Vám pomôžu na ceste ku hviezdam! 

Pre tých, ktorí sa neuspokoja len s informáciami o astronómii...

www.ihs.mypage.cz

Novinky

ASTRONOMY - žije!

21.10.2013 09:48
Už som si myslel, že týmto stránkam odzvonilo... :) No dnes sa mi ju konečne podarilo oživiť!. Po prechode poskytovateľa z meu.zoznam.sk na webnode.sk som sa nevedel s vlastným heslom dostať k administrácii tejto stránky. Takže teraz už žije a budem sa snažiť poskytnúť priaznivcom astronómie ďalšie...
>>

PERZEUS - slávny hrdina!

08.04.2012 20:34
 PERZEUS je známym súhvezdím jesennej a zimnej oblohy hneď z niekoľkých dôvodov: Nachádza sa v nej premenná hviezda, Algol, ktorú pozorovali už najstarší hvezdári. Nachádza sa v ňom radiant hádam najznámejšieho meteorického roja Perzeidy. A do tretice sa v súhvezdí nachádzajú krásne otvorené...
>>

HERKULES + najznámejšia guľová hviezdokopa

28.02.2012 19:50
 V našom pokračovaní o súhvezdiach sa dnes zastavíme pri plošne veľkom súhvezdí Herkules. Ak vlastníme väčší ďalekohľad s dostatočne dlhým ohniskom, môžeme sa pokochať v krásnych guľových hviezdokopách M13 a M92. Viac informácii v časti SHV.
>>

Návrat :)

27.02.2012 13:11
 Tak po dlh(š)om čase neaktivity mám konečne znovu možnosť pracovať na tejto stránke. Na dlhšej odmlke sa podpísalo sťahovanie a peripetie s prenesením Internetového pripojenia. Teraz je už všetko vybavené a dúfam, že sa budem môcť plnou parou pustiť do práce a podeliť sa o novinky z oblasti...
>>

Lýra s etalónom

29.11.2011 09:12
 Ďalším súhvezdím v našom pokračovaní je súhvezdie Lýra. Okrem iného sa v ňom nachádza hviezda, od jasnosti ktorej žačali odvodzovať zdanlivé jasnosti ostatných hviezd. Viac v časti SHV.
>>

Labuť - symbol krásy a vznešenosti

25.11.2011 11:41
 Takto by som v krátkosti mohol charakterizovať toto nádherné súhvezdie. Je priam prešpikované mnohými zaujímavosťami pre pozorovanie, i pre samotné informácie. Prajem príjemné čítanie! Viac nájdete v časti SHV.
>>

Žirafa na oblohe

13.11.2011 21:54
 Áno, aj takéto "zviera" s dlhým krkom môžeme nájsť na oblohe. Nezabudnime si ale pribaliť na pozorovanie aj mapku hviezdnej oblohy - vôbec nie je ľahké presne identifikovať jednotlivé hviezdy tohto súhvezdia. Viac v časti SHV.
>>

Hviezdy a planéty - recenzia

11.11.2011 15:12
 V časti Technika -> Literatúra nájdete krátku recenziu knihy, ktorú napísal svetoznámy astronóm, Sir PatricK Moore - Hviezdy a Planéty. Celoživotné dielo tohto nadšenca astronómie je zárukou kvality a dobrého čítania. Viac sa dočítate...
>>

SHV - DRAK

05.11.2011 17:07
 Ďalším súhvezdím, ktoré si zoberieme na "mušku" je cirkumpolárne súhvezdie Drak. Nenájdeme v ňom jasné hviezdy, avšak napriek tomu je to pekné a rozsiahle súhvezdie severnej oblohy. Viac v časti SHV.
>>

PŠA - II. sústredenie 1. deň

03.11.2011 20:24
 Pre tých, ktorí sa možno v budúcnosti budú rozhodovať o nástupe na Pomaturitné štúdium astronómie v Hurbanove prinášam zhrnutie z prvého (pol)dňa druhého sústredenia. Celý dnešný (pol)deň sme preberali ZVM - Základy vyššej matematiky. Astronómia sa veru bez výdatnej podpory matematiky...
>>
1 | 2 | 3 | 4 >>

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.