DUC IN ALTUM!

Kniha návštev

Dátum
Vložil
Titulok

Svet v blizkosti absolutnej nuly

Mily pan kolega,
so zaujmom som si prezrel Vasu webstranku a precital som si aj Vase komentare ku jednotlivym titulom.
Potesilo ma, ze ste si vsimol moju knizku Svet v blizkosti absolutnej nuly. Ked som bol ostatny raz v Bratislave a v Kosiciach, chcel som si ju kupit, pretoze mi zostal uz len jeden exemplar a viaceri moji byvali spoluziaci ci uz zo zakladnej ci strednej skoly ju chceli odo mna ako darcek na pamiatku! Prosim Vas, poradte mi, v ktorom knihkupectve by som si ju mohol objednat.
V suvislosti s kozmologiou a otazkou o dark matter dovolujem si Vas informovat , ze som na Univerzite v Berne vybudoval velmi citlivy detektor pre castice dark matter - wimp-y. Jeho konstrukcia je opisana v jednej z publikacii na mojej webstranke s nazvom " The Bern Cryogenic Detector System for dark matter search " , uverejnenej v Nuclear Instruments and Methods in Physics Research A 547(2005)359-367:

https://sites.google.com/site/stefanjanoseng.

Slovenska a anglicka verzia mojej webstranky nie su identicke, lebo na slovensku stranku som umiestnil aj viacero mojich clankov a fejtonov publikovanych v Novom slove. Väcsinou sa tykaju vedeckej vychovy, vedeckej moralky a urovne vedy na Slovensku.

V suvislosti s otazkou vzniku zivota na Zemi mam na mojej webstranke clanok " Zivot bude vzdy zazrakom "., v ktorom diskutujem viacere otazky , ktore spominate aj Vy na Vasej webstranke.
V ostatnom obdobi, po mojom odchode do penzie, podielam sa na vyvoji detektorov s kvapalnym argonom pre detekciu neutrin. Niektore prace z tejto oblasti najdete taktiez na mojej webstranke.

Na nadväznost na moje dve knihy " Fyzika nizkych teplot ", ALFA Bratislava 1980, a " Svet v blizkosti absolutnej nuly ",ALFA Bratislava 1989, Edicia gama , napisal som niekolko novych kapitol o supratekutom heliu4. Na mojej webstranke su pod nazvom " Vybrane kapitoly z fyziky nizkych teplot ". Jedna sa v prvom rade o najnovsie experimenty so supratekutym heliom4 , ci uz kvantove odparovanie, resp. kvantovu turbulenciu. Na Youtube pod nazvom " Solid Argon " najdete taktiez nase dve videa a dufam, ze sa na nich pobavite ! Obidve videa su aj na mojej webstranke.

Prajem Vam vela peknych chvil a radosti pri Vasich astronomickych pozorovaniach.

Srdecne pozdravuje

Stefan Janos

Prof.Stefan Janos
Albert Einstein Center for Fundamental Physics
Laboratory for High Energy Physics
University of Bern

Mail : stefan.janos@lhep.unibe.ch
stevojanos@gmail.com

Späť na diskusiu

Vyhľadávanie

astronomy© 2009 Všetky práva vyhradené.